اینستاگرام Reels (ریلز Instagram) چیست؟ آیا رقیب تیک تاک بیدار شده است؟

اینستاگرام Reels چیست؟ اینستاگرام ریلز امکان جدیدی است که برای رقابت با اپلیکیشن تیک تاک با امکان ارایه محتوا ویدیویی کوتاه در حد ۱۵ تا ۳۰ ثانیه به وجود آمده است. 

تیک تاک شبکه اجتماعی است که با رونمایی از امکان ارسال ویدیوهای کوتاه توانست در مدت کوتاهی کاربران بسیاری از جمله در ایران به خود جلب کند که این رشد بسیاری بالایی را برای آنها به وجود آورد. 

با حال در مدت اخیر دچار دردسرها بسیاری از جمله اتهام جاسوسی برای دولت چین شده است. به حدی دولت هند و آمریکا ادعا می کنند که شرکت مادر یعنی بایت دنس ارتباط بسیار نزدیکی با مقامات رسمی چین دارد. 

این ادعاها منجر به فیلتر شدن تیک تاک به همراه ده ها اپلیکیشن دیگر در هند شد. همچنین دولت آمریکا در نظر داشت که اقدامی مانند هند انجام دهد که ماجرای مایکروسافت و مداکره با شرکت بایت دنس به میان آمد. 

مسدود شدن تیک تاک فرصت خوبی را در اختیار اینستاگرام قرار داد تا از امکان جدید خود یعنی Reels ریلز رونمایی رسمی کند. چرا این امکان قبلا غیررسمی بوده است. 

اینستاگرام Reels

اینستاگرام Reels چیست؟ 

Instagram Reels این امکان را به کاربران می دهد تا بتوانند ویدیوها کوتاه در حد ۱۵ ثانیه ضبط، ادیت و در پروفایل خود منتشر کنند. وارد فید شده و فالوور های آنها مشاهده کنند. 

مطالعه در زمینه دیگر اینستاگرام : بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام چه زمانی است؟ (نکات کاربردی)

ویدیوهای کوتاهی که شما یا هر کس دیگری ضبط می کند، امکانات بسیاری را می تواند بر روی آنها پیاده کرد امکاناتی مانند:

  • افزودن فیلترهای بصری : مانند استوری که می توانید افکت بگذارید، از قسمت گالری افکت ها از افکت مدنظر خودتان در جذاب شدن Reels نهایت بهره برداری کیند. 
  • افزودن جلوه: این امکان نیز به مانند استوری اینستاگرام بسیار به ویدیوهای کوتاه شما کمک زیادی می کند. 
  • افزودن موسیقی به ویدیو: با این امکان شما می توانید از داخل آرشیوهای موسیقی اینستاگرام آهنگی را انتخاب کنید یا این که صدای ضبط شده خود را بر روی ویدیو قرار دهید. قسمت جالب این قابلیت این است که اگر پیج تان عمومی باشد، دیگران نیز می توانند از صدای شما برای ساخت ریلز های خود استفاده نمایند. این قابلیت شاید دوباره به رشد دابسمش های باحال کمک زیادی کند. 
  • تایمر و countdown: با تنظیم تایمر برای روی ویدیو خود دیگر دردرسرهای تنظیم دستی را نخواهید داشت. 
  • Align: با این ویژگی شما قادر به توقف ویدیو و ضبط آن در مکان یا کادر دیگری را خواهید یافت. 
  • امکان تغییر سرعت: ساخت ویدیو اسلوموشن با این ویژگی کاملا آسان خواهد بود. با تغییر سرعت ویدیو یا بخش هایی از آن می توانید ریلز جالبی را تهیه کنید. 
اینستاگرام Reels

تفاوت استوری با اینستاگرام ریلز Reels

از جمله تفاوت های چشمگیراستوری و ریلز اینستاگرام، نحوه اشتراک گذاری است. به این معنی که یک ویدیو reels پس از آپلود به صورت خود در قسمت جدیدی که در اکسپلور یا سرچ اینستاگرام تعبیه شده قرار می گیرد. همچنین به مانند Igtv در صفجه پروفایل شما نیز بخش جدید با نام ریلز وجود دارد که ریل ها به آن قسمت برده می شوند.

بیشتر بخوانید: افزایش بازدید استوری اینستاگرام به طور خیلی ساده و حرفه ای 

محتوا ریلز Reels پس از آپلود و انتشار در قسمت خانه یا feed فالوورهای شما نمایش داده می شود و اگر اکانت شما پابلیک باشد به قست Explore  برده می شود. 

اینستاگرام این ویژگی را به دو صورت شخصی سازی کرده است:

  1. افزودن بخش جداگانه در قسمت کتگوری اکسپلور
  2. نمایش دادن reels های وایرال شده با عنوان Featured در اکسپلور شما

حال پس از این توضیحات :

چگونه در اینستاگرام ویدیو Reels بگذاریم؟

وارد صفحه استوری خود شوید، اگر این قابلیت برای شما فعال شده باشد که در کنار گزینه استوری گزینه جدید با نام Reels مشاهده می کنید. با فشردن این دکمه شاتر شروع به ضبط ویدیو می کند. برای تغییر موزیک، افکت و سرعت ویدیو از دکمه های سمت چپ استفاده کنید. 

حالا سوال من هنوز قابلیت Reels را ندارم، چه کار کنم؟

جای نگرانی نیست چرا که هنوز بسیاری از کشورها از این قابلیت برخوردار نیستند. به همین خاطر هم کاربران ایرانی اینستاگرام نمی توانند از آن استفاده کنند. 

آیا اینستاگرام reels یک بستر مناسب برای تولیدکنندگان محتوا بصری ایجاد کرده است؟ 

بسیاری از افراد هستند که در غالب فعالیت تولید محتوا در اینستاگرام کسب درآمد می کنند. به همین شاید این افراد این قابلیت را به دید یک راه و منبع کسب درآمد بیشتر از این شبکه اجتماعی بدانند. اما آیا واقعا به این شکل است؟

بیشتر بخوانید: کسب درآمد از IGTV اینستاگرام با چند ترفند خیلی ساده

«رابی استین» (Robby Stein)، مدیر محصول اینستاگرام گفته است که هدف اصلی اینستاگرام از راه اندازی امکانات جدید در این اپلیکیشن فراهم کردن اکوسیستمی مناسب برای همه تولیدکنندگان محتوا است و به آنها این امکان را بدهد که از ویدیوها و محتواهای بصری خود کسب درآمد داشته باشند. 

این در شرایطی است که تیک تاک رقیب جدی و اصلی اینستاگرام در زمینه ویدیوهای کوتاه چندثانیه ای بودجه مناسب برای امکان کسب درآمد در نظر گرفته است و امیدوار است که به همین زودی ها آن را جامه عمل بپوشاند. 

برای اینکه از اپدیت های جدید اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی اگاه شوید ما را در اینستاگرام با آیدی netritosocial@ دنبال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *